Keramika povezuje občini

Na Ta veseli dan kulture, ko kulturne ustanove po vsej Sloveniji v spomin na obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna na široko odprejo svoja vrata, smo v Galeriji Zgornji trg Šentjur odprli razstavo Šentjurska in šenčurska umetniška keramika, ki simbolno in ustvarjalno prepleta zgodbi dveh krajev – Šentjurja in Šenčurja.

Oktobra 2024 se je v Ljubljani srečala skupina predstavnikov obeh občin, združena na predavanju o oživljanju zgodovinskih mestih. V iskanju skupnih točk so odkrili, da jih poleg zavetnika sv. Jurija povezuje predvsem kultura – in v njenem osrčju glina. Prvo pobudo za sodelovanje je dala Irma Potočnik Slavič, ki je v neki drugi zgodbi z Razvojno agencijo Kozjansko na irskem podeželju zaznala priložnost za sodelovanje med občinama.

Razstava povezuje ustvarjalce s področja keramike in lončarstva. Glina, ki je bila skozi zgodovino temelj gradnje, je simbolično postaja tudi temelj povezovanja med dvema občinama. Razstava je združila štiri umetnike, keramike, lončarje, ustvarjalce procesa in materiala.

Iz Šenčurja se predstavljata priznana umetnika Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan, ki sta leta 2006 v domači vasi Voglje prvič organizirala Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje. S simpozijem in svojim delom vztrajno širita prepoznavnost keramike kot umetniške zvrsti, primerljive z drugimi likovnimi izrazi. Na razstavi se Barba predstavlja z vazami, skledami, skodelicami in cvetlično kompozicijo, Niko se predstavlja s keramičnimi kamni, diski in nefunkcionalnimi vazami, ki jih ročno modelira.

Na šentjurski strani se razstava nadaljuje z deli Žive Buser in Marije Gračnar. Živa izhaja iz družine z dolgo lončarsko tradicijo in že več kot trinajst let intenzivno raziskuje glino kot medij osebnega in umetniškega izraza. Na razstavi navdušujejo krožniki z rastlinskimi odtisi – žlahtna sled zelišč, hortenzij, praproti in drugih rastlin, ki jih avtorica vtiska v glino. Njeno pripoved dopolnjujejo še odtis lastnega stopala ter simbol razpoke, iz katere kljub navidezni krhkosti vzklije novo življenje.

Marija Gračnar je lončarstvu predana že več kot tri desetletja. Kot vsestranska umetnica prepleta slikarstvo in rokodelstvo, pri čemer črpa navdih iz lokalnega, ljudskega in zgodovinskega izročila. Leta 2014 je s partnerjem obnovila več kot 200 let star družinski mlin na vodni pogon in v njem uredila Atelje Mlin umetnin – prostor ustvarjanja, razstavljanja in srečevanj, ki danes povezuje in navdihuje širšo skupnost. V galeriji se predstavlja z deli, ustvarjenimi v raznolikih keramičnih tehnikah.

Poseben osrednji element razstave je praznična miza, pogrnjena kot umetniško delo. Okrašena je z izdelki dveh razstavljalk - Žive Buser in Marije Gračnar. Celoten pogrinjek in dekorativne elemente je z občutkom, srcem in dušo razporedila šentjurska fotografinja in stilistka hrane Andreja Martinović.

Odprtje razstave je z glasbo obogatilo petje Moškega pevskega zbora Planina pri Sevnici.

Razstava je nastala ob finančni podpori Občine Šentjur, pripravili pa sta jo Razvojna agencija Kozjansko in Zveza kulturnih društev Šentjur. Obe verjameta, da je razstava prvi simbolni zidak v trdnem in dolgoročnem sodelovanju med občinama – sodelovanju, iz katerega bodo rasle nove kulturne, ustvarjalne in človeške zgodbe.

Razstava je odprta do 31. januarja 2026. 

Foto: Kvirina Martina Zupanc

Nazaj